“Let’s Do It!” ve “Dünya Temizliği”

“Let’s Do It!” ve “Dünya Temizliği” Nedir? ​
Geniş çaplı bir ulusal çevre hareketi fikri, 2008 yılında, küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da  gerçekleştirilen Let's Do It! adlı halk hareketinden gelişti. Bu hareket kapsamında 3 Mayıs’ta bir araya gelen 50.000 Estonyalı, yalnızca 5 saat içinde 10.000 ton atığı ortadan kaldırarak, tüm ülkeyi temizlediler. Yasadışı şekilde atılmış olan aynı miktarda atığın temizlenmesi, normal koşullar altında Estonya hükümetinin 3 yılına ve 22.500.000 Euro’ya mal olacaktı.

"Let's Do It Türkiye" Nedir?

Let’s Do It! (Haydi Yapalım!) adlı küresel halk hareketinin bir parçası olan ve Türkiye’deki katılımcılardan meydana gelen Let's Do It! Türkiye adlı gönüllü ağı, 2012 yılında resmî olmayan bir grup şeklinde kuruldu. 12 Mayıs 2012 tarihi itibariyle, Türkiye de temizlik günleri düzenleyen ülkelerden biri oldu. İlk temizlikler 5 bölgede düzenlendi. Bu temizliklere yaklaşık 1.300 gönüllü katıldı ve 13 ton atık toplandı. 2013 yılındaki Türkiye temizliği 11 Mayıs’ta düzenlendi. Bu kez 16 şehirde, toplam 62 nokta temizlendi. Toplam gönüllü katılımcı sayısı 7,982’yi buldu ve 30,363 ton atık ortadan kaldırıldı. 

Şimdi kampüs projemize gelecek olursak; Let's Do It Türkiye çevre temizliğini her kesime yaymayı amaçlayan apolitik bir hareket olup, ulusal ortaklarımız "Birleşmiş Milletler Gönüllüleri" ve "Ekolojik Araştırmalar Derneği"dir.


Bu yıl ülkemizde 3.sü düzenlenecek olan 10 Mayıs 2014 tarihli Let's Do It Türkiye (LDIT) etkinliği kapsamında biz de okulumuz kampüs sınırları içerisinde özellikle göl kıyısı olmak üzere bir çevre temizliği düzenlemek istiyoruz. Bunun için kampüsümüz kültür merkezi binasında ve İÜ bahar şenliklerinde stand açarak ve diğer yayın organları ile öncelikli olarak tanıtım yapmayı planlamaktayız. Destek ve yardımlarınızı beklemekteyiz. 

Ayrıntılı bilgi için linkleri ve mail eklerini inceleyebilirsiniz:

http://www.letsdoitturkiye.org/ / http://www.letsdoitworld.org/


Proje Sorumluları :

Ömer Arifoğulları

Gizem Erdoğan

Mühendislik Fakültesi,

Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencileri,

Let's Do It! Türkiye, İstanbul Üniversitesi Kampüs Temsilcileri